DM.org Лого
DM.org :: Фенове :: Форум
Angel Bright Icon
Форум
Страници: 1 2 3 [Всички]
  Печат  
Автор Тема: Кирилица  (Прочетена 14381 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
dobomode
Iconique
*
Публикации: 939

Профил WWW
31 Юли 2005

Писането на кирлица е препоръчителния начин на писане в този форум (нали уж имаме претенции да ставаме "Официална Българска Страница на Депеш Мод" Усмивка). Ако не сте забелязали вече, при публикуването на всяка тема се появява един checkbox "Кирилица", който ви позволява да пишете на кирилица дори и да нямата специален софтуер, който да върши това.

Използвайте клавишната комбинация ALT-C, за да превключвате бързо между кирилица и латиница.
Последна редакция: 20 Декември 2005 от dobomode

kirilart
Екип
Публикации: 2405

Профил WWW
Отговори #1: 31 Юли 2005

Писането на кирилица подкрепям напълно!
Иначе защо сме се хабили да я учим навремето в училище ;D
dobomode
Iconique
*

Профил WWW
Отговори #2: 03 Август 2005

На който му се иска някакъв безплатен и легален еквивалент на FlexType (която между другото е супер шибана програма - пардон за тона ми) му препоръчвам този линк по-долу, където се дават инструкции как да се кирилизират всички Windows версии.

http://injinera.bgplus.com/dloadmnu.htm

dobomode
Iconique
*

Профил WWW
Отговори #3: 08 Август 2005

Ето и screenshot на опцията, която избира кирилица:

Прикаченият файл е изтрит при прочистване.

* Clipboard01.gif (13.21 KB, 285x177 - видяно 559 пъти.)

Nyna
Ултрас
Публикации: 696

Профил
Отговори #4: 09 Август 2005

Напълно подкрепям писането на кирилица, но все пак нека да си остане с препоръчителен статут. Мен например ме затормозява четенето на дълги постове на латиница.
 А що се отнася до Flex Type - наистина е shit /sorry/ Засрамен

...you take me there, you take me where...
v1l10l80r
Господар
Публикации: 190

Профил
Отговори #5: 31 Август 2005

ей,много ще ме измъчите, но как да е...

I wrap my white arms around the
black box where you live now and
listen to you talk to me all night.
kirilart
Екип

Профил WWW
Отговори #6: 11 Октомври 2005

Моля всички да пишат на кирилица!

Ще бъда толерантен в известна степен към тези, които се намират в чужбина, но към тези в България пишещи на латиница,
ще бъда безкомпромисен! Ще наказвам с минус една карма за всеки пост написан на латиница.
Имаме азбука и писменост, която трябва да ценим.
Нациите нямащи традиции си ги измислят, а ние с лека ръка пренебрегваме всичко постигнато в миналото!
Не е толкова трудно да обърнеш режима на клавиатурата.
Щом можете да натискате shift за главна буква в началото на изречение,
 ще можете да си пускате кирилица в началото на всеки пост!

Пиша това за да няма сърдити впоследствие!
Videlina
Странен Любовник
Публикации: 477

Профил
Отговори #7: 11 Октомври 2005

Много добре, че го написа! Аз същто много се дразня някой като почне да пише на латиница. Прочита темата..прочита и всички мниния до момента и хоп хайде да пишем на  "английски" Ухиленкакто съм чувала някои да казват. Аз такива мнения не съм ги порицавала с отнемане на точка от кармата, но просто не ги чета Усмивка
Хубаво, че се сети да напишеш за това!Браво!

Angels of the Universe
SoFaD
Ултрас
*
Публикации: 513

Профил
Отговори #8: 11 Октомври 2005

az bih bila poveche ot shtastliva da polzvam kirilicata (i q polzvam vinagi kogato moga), oshte poveche che s 10 prysta mi e dosta po-lesno da pisha, no opciqta na dobomode za kirilica ot foruma prosto ne stava ot zalata, v koqto polzvam internet, poneje qvno polzva angliiski kato baza, a tuk ne priznavat takyv ezik Намигване i ne moje da se instalira. tova e. nadqvam se i drugite da bydat tolerantni, ne samo kirilart Усмивка taka ili inache se ochertava rqdko da "dosajdam" s mneniq, prosto poradi lipsa na vreme, ne zaradi drugo.

ages of delirium
curse of my oblivion
dobomode
Iconique
*

Профил WWW
Отговори #9: 12 Октомври 2005

az bih bila poveche ot shtastliva da polzvam kirilicata (i q polzvam vinagi kogato moga), oshte poveche che s 10 prysta mi e dosta po-lesno da pisha, no opciqta na dobomode za kirilica ot foruma prosto ne stava ot zalata, v koqto polzvam internet, poneje qvno polzva angliiski kato baza, a tuk ne priznavat takyv ezik Намигване i ne moje da se instalira. tova e. nadqvam se i drugite da bydat tolerantni, ne samo kirilart Усмивка taka ili inache se ochertava rqdko da "dosajdam" s mneniq, prosto poradi lipsa na vreme, ne zaradi drugo.

Да, наистина, само с английска клавиатура ще тръгне. Тия дни ще направя и версии за немска, обещавам! Усмивка

SoFaD
Ултрас
*

Профил
Отговори #10: 12 Октомври 2005

e, sega, samo zaradi 2-3ma da se zanimavash... Усмивка vypreki che sigurno bih se vyzpolzvala Намигване

ages of delirium
curse of my oblivion
MAO BOY
Висш Любовник
Публикации: 1576

Профил
Отговори #11: 13 Декември 2005

не мога да разбера защо държите толкова много на тези неща.
според мен важното е да има какво да напишеш, а не как си го написал. и без това в този форум постват съвсем малко хора, не е ли по важно да има повече хора и по качествени постове, отколкото да се хващаме за дреболии, не вярвам на някого да му е проблем да чете на латиниза, а вярвам че има хора, на които просто им отнема повече време да пишат на кирилица.

Alice est partie en voyage
La tête dans les nuages
dobomode
Iconique
*

Профил WWW
Отговори #12: 13 Декември 2005

не мога да разбера защо държите толкова много на тези неща.

1. Защото сме българи и трябва да пишем на родната си азбука.

2. Защото е супер-супер трудно и дразнещо да четеш на латиница. Идеален пример (ти си го писъл(а)): http://www.depeche-mode.org/dmforum/index.php/topic,482.msg5468.html#msg5468

3. За да се подобри качеството на написаното. Повярвай ми - много по-лесно е да се напишат купища глупости на латиница, когато не внимаваш как пишеш, отколкото на кирлица.

4. Защото сайта е изцяло на кирилица и точка. Писането на латиница не се толерира тук, освен ако не е наложително (т.е. няма възможност за писане на кирлица).
Последна редакция: 13 Декември 2005 от dobomode

MAO BOY
Висш Любовник

Профил
Отговори #13: 13 Декември 2005

виж няма да споря с теб. ясно е, че сме българи и знам, кой е родният ми език. въпросът опира до одобство, ти казваш, че ти е трудно да четеш на латиница и за това не се бях замислял, но честно да ти кажа според мен всички, които постват са свикнали достатъчно с латиницата дота, че да не им прави впечатление. според мен въпросът тук е принципен и вие просто искате да наложите някакви правила.

като например банването на момчето, което написа за някаква самоорганизация. ми хубаво написал нещо, което според вас е щуротия. поне едно е ясно от поста, че момчето има добри намерения, не виждам защо добрите му намерения трябва да се наказват, може това, което е написал да не е изпълнимо и да звучи абсурдно, но не виждам нищо лошо в това, че е споделил някакви идеи. в крайна сметка не е взел пари от някакъв фонд на сайта и да е започнал да ги харчи за организация без знанието на другите.

според мен със същата успеваемост може да се напишат куп глушости на латиница, както и на кирилица.

за внимаването си прав, но за съжаление от това че пиша на български не влияе изобщо на това, което пиша, единствено губя повече време да гледам за грешки защото не съм свикнал, много повече време, а за постването във форума не ми плащат.

това, че сме българи, бла бла, ясно ми е, просто ти казвам, че губя време така, като сме българи трябва да харесваме и народна музика и ракия и лютеница инананана, ама винаги има нещо, което не ти е по вкуса. пак казвам това не е прищявка за да се правим на интересни. от това, че съм българин следява, че когато ходя в българско училище или университет пиша на родния си език, но това е просто един сайт за ДМ, в който ми харесва да се включвам в дискусиите и ми е по лесно да пиша на латиница, заради времето, което спестявам, от това да се кьорча в екрана за грешки/

дразни ме също, че когато трябва да вмъкна име на песен в поста си, че трябва да кликам по два пъти върху боксчето за да сменям езика, когато пишеш имена на песни повече от един пут в поста си това е супер дразнещо и губи време.

нямам намерение да променям правилата ви нито пък мога, нито пък искам, щом така сте го решили добре. просто не искам да ме карате сда се чувсртвам виновен за това, че така ми е по удобно.

La tête dans les nuages
dobomode
Iconique
*

Профил WWW
Отговори #14: 13 Декември 2005

според мен въпросът тук е принципен и вие просто искате да наложите някакви правила.
Естествено че ще има правила, това не е анархия все пак. Как мислиш, че се постига такава строга структура и организация - правила, правила и още правила. Аз както се карам на теб, така се карам и на Светльо, когато наруши някое от вътрешните ни правила Усмивка. На който не му харесват правилата, прав му път.

като например банването на момчето, което написа за някаква самоорганизация. ми хубаво написал нещо, което според вас е щуротия. поне едно е ясно от поста, че момчето има добри намерения, не виждам защо добрите му намерения трябва да се наказват, може това, което е написал да не е изпълнимо и да звучи абсурдно, но не виждам нищо лошо в това, че е споделил някакви идеи. в крайна сметка не е взел пари от някакъв фонд на сайта и да е започнал да ги харчи за организация без знанието на другите.
Какво има общо това с темата която дискутираме?

за внимаването си прав, но за съжаление от това че пиша на български не влияе изобщо на това, което пиша, единствено губя повече време да гледам за грешки защото не съм свикнал, много повече време, а за постването във форума не ми плащат.
Следствието идва от причината. Пишеш по-бавно на кирилица, защото си свикнал да пишеш на латиница. От както започнах да пиша изцяло на кирилица, аз лично пиша много по-качествено и бързо.

това, че сме българи, бла бла, ясно ми е, просто ти казвам, че губя време така, като сме българи трябва да харесваме и народна музика и ракия и лютеница инананана, ама винаги има нещо, което не ти е по вкуса. пак казвам това не е прищявка за да се правим на интересни. от това, че съм българин следява, че когато ходя в българско училище или университет пиша на родния си език, но това е просто един сайт за ДМ, в който ми харесва да се включвам в дискусиите и ми е по лесно да пиша на латиница, заради времето, което спестявам, от това да се кьорча в екрана за грешки/
Това е доста егоистично мислене.
"Аз нямам време да пиша на кирилица, затова нека да губя времето на всички останали да се опитват да четат какво съм написал на латиница."
Този форум е за сериозна дискусия. Ако нямаш време да си подредиш мислите и да напишеш каквото имаш да пишеш ясно и чисто, мястото ти не е тук.

дразни ме също, че когато трябва да вмъкна име на песен в поста си, че трябва да кликам по два пъти върху боксчето за да сменям езика, когато пишеш имена на песни повече от един пут в поста си това е супер дразнещо и губи време.
Това в валидна забележка, която отдавна искам да поправя и засега съм го направил само частично с shortcut-а ALT-C който избира опцията кирилица.

нямам намерение да променям правилата ви нито пък мога, нито пък искам, щом така сте го решили добре. просто не искам да ме карате сда се чувсртвам виновен за това, че така ми е по удобно.
Никой в нищо те обвинява де, спокойно. Усмивка
Последна редакция: 13 Декември 2005 от dobomode

MAO BOY
Висш Любовник

Профил
Отговори #15: 13 Декември 2005

ясно ми е, че има правила. моите първи постове бяха на латиница, защото изобщо не знаех, че има някакъв проблем с това. на третият ден видях, че сте ми пратили съобщение за да ме светнете по въпроса и оттам нататък се съобразих с вашето желание. според мен това, което сте направили е хубаво и е нормално да имате изисквания.

---

споменах момчето, защото случаят е аналогиен с кирилицата. ако аз бях решил, че не ми пука какво мислите и ще си пиша на латиница вие и мен щяхте да ме баннете, без да съм обидил някого. според мен е малко жестоко и едновременно детинско да го банвате за такова нещо, дори и това което е написал да ви се е виждало глупост и дори наистина да е било. добрите му намерения са налице.

---

това за правия път...ок, ама все си миля, че вие като модератори трябва да се опитвате да запазите интересните хора във форума, защото така и форумът става по интересен за всички.

---

ако бях решил да се правя на интересен щях да кажа, че дори това с песните и постоянната смяна на кирилица/латиница е достатъчно за да ме откаже да пиша на кирилица и щях да съм напълно прав. тук не говорим за това как на мене ми е кеф, а за не6то, което си е недостатък. не, че е кой знае какво, но си е неудобство и дори само заради това неудобство ми се вижда логично да използвам латиница.

---

какво значи това, че пишеш по качествено? нали всеки път когато постваш имаш идея, която искаш да прокараш или не6то, което имаш да кайеш, латиница или кирилица - все тая.

---

за егоизмът си прав и не го отричам Усмивка но с това за подредбата на мислите ми... Защо да не съм егоист след като според мен съм в правото си да си искам моето.  за мислите ми - те са си достатъчно подредени и смятам, че във всяка дискусия в която съм участвал съм бил достатъчно изчерпателен и не съм зарязвал някой топик без отговор, ако някой е имал въпрос към мен.

---

ок, губя времето на другите да четат, постовете ми на латиница, ама ми е интересно някой друг освен теб да се включи по темата и да каже дали наистина му създава трудности четенето на кирилица, щото според мен няма никакъв проблем. а за това, че моето веме се губи спор няма.

---

все пак това е форум посветен на нещо много приятно, а не накакъв литературен журнал, загледай се в постингите и ще видиш, че няма кой знае колко стойностни постинги и това е нормално, тук всеки изразява свое мнение, не можеш да ме вини6 за това, че вкъщи не слушам Ай Фил Ю. готино е когато четеш постинг, в който има мисъл и ако може всички да имаме полза от този форум още по добре.

La tête dans les nuages
Recoil
Екип
Публикации: 1768

Профил WWW
Отговори #16: 13 Декември 2005

и аз съм против кирилицата, ама сме приели, че ще се пише на кирилица, какво да се прави.
dobomode
Iconique
*

Профил WWW
Отговори #17: 20 Декември 2005

Комбинацията ALT-C вече превключва безпроблемно и плавно между кирилица и латиница (без да се ползва мишката). Има един единствен малък бъг във Firefox, където при включване на кирилица се изписва 'ц'.

MAO BOY
Висш Любовник

Профил
Отговори #18: 06 Март 2006

добо,
мина доста време от този спор. мога да кажа само едно, че беше прав,
просто тогава гледах малко егоистично на нещата.
извинявам се.

La tête dans les nuages
atomheart
Агент
Публикации: 116

Профил WWW
Отговори #19: 12 Март 2006

Един въпрос... Има ли на4ин да изписвам sh, sht и ch с немска клавиатура. Ре6ението ми до мемента е доста дразне6то за мен самия...
dobomode
Iconique
*

Профил WWW
Отговори #20: 12 Март 2006

За съжаление, подредбата на клавишите на немските клавиатури е доста различна. Решението е доста лесно, просто отидете в Control Panel избере Regional And Language Settings и добваете English като език в опция Languages. Така можете да привключвате лесно към английска подредба на клавишите, която работи перфектно с кирилицата в този сайт.

SoFaD
Ултрас
*

Профил
Отговори #21: 13 Март 2006

това си е идея Намигване която ми беше идвала наум, но и това не можех да направя на тези пс-та, където ползвам нет. сега има нова зала, и успях да включа english-клавиатурата от 4-тия път Намигване но е ужасно трудно когато от години пишеш на бдс, или на немски, да търся някои буквички, които съвсем не са там, където трябва да са... аз съм обаче упорит (да не кажа инатест Намигване ) човек

ages of delirium
curse of my oblivion
v1l10l80r
Господар
Публикации: 190

Профил
Отговори #22: 13 Март 2006

Един въпрос... Има ли на4ин да изписвам sh, sht и ch с немска клавиатура. Ре6ението ми до мемента е доста дразне6то за мен самия...

определено има и алтернатива...ама на мен ми трябваше цяла вечност докато включа... Очиврът(на турбо) и зацепя най-накрая... btw още ги бъркам...
та...като си включиш опцията кирилица(в менюто/прозореца Публикувай орговор):
за ш:натискаш Strg и у-умл.
за щ: Strg и бутона до у-то с точките Намигване,при мен е *
и сега идва най-хубавото...в случай,че ти се уголемява екрана почти двойно при натискането на последната комбинация за щ...можеш обратно да го намалиш,като натиснеш Strg и - (тире)
за ч:Strg и о-умл.
Последна редакция: 13 Март 2006 от v1l10l80r

I wrap my white arms around the
black box where you live now and
listen to you talk to me all night.
SoFaD
Ултрас
*

Профил
Отговори #23: 14 Март 2006

v1l10l80r уникално Намигване голямо забавление пада...
а как става с цитатите? толкова много "математика" не съм виждала от години Намигване

ages of delirium
curse of my oblivion
The Fein
Екип
Публикации: 2988

Профил WWW
Отговори #24: 26 Април 2006

Във връзка с нарастващото използване на "4" вместо "ч", "6" вместо "ш" или "ж" вместо "в", ето един начин някои потребители да избегнат този свой вреден навик:

http://vslivecd.openfmi.net/62c/demo/

Each tear that flows down your face
Trickles then picks up the pace
And turns to a river inside
A river that will not subside

I can hear that dreadful overflowing sound
And watching from afar I see a child is drowned
The child inside your heart

Ogi101
Опасен
*
Публикации: 206

Профил
Отговори #25: 03 Юли 2006

Този казус изглежда вече доста изтъркан, но въпреки вичко реших да кажа мнението си по въпроса.
Аз също започнах на латиница, тъй като за мен това е по-нормално (за което малко ме е срам), отколкото да пиша на кирилица и съм сигурна, че за мн други хора във форума латиницата comes natural за употреба, но след като ми беше направена забележка... предполагам все пак, колкото и да ми е неприятно, трябва да оценя жеста на хората, създали този сайт, както и да се съобразя с правилата, които са поставили, ако искам да съм час от форума!

Въпреки всичко продължавам да твърдя, че дали на латиница или на кирилица, според мен няма никакво значение стига да се изказваш стойностно и по този повод не ми е мн ясно какво точно е оправданието за неизползването на латиницата - просто прищявка или има логично обяснение зад себе си?

Nothing's impossible...It's ONLY a question of time...
The Fein
Екип

Профил WWW
Отговори #26: 03 Юли 2006

просто прищявка или има логично обяснение зад себе си?

По-логично обяснение от това, че българският език ти е роден - не виждам....

MAO BOY
Висш Любовник

Профил
Отговори #27: 03 Юли 2006

оги,
изкарай още месец два във форума и ще започнеш да се мръщиш на латиницата, повярвай, от собствен опит го казвам. аз бях от най-яростните противници на кирилицата, но за малко.

La tête dans les nuages
kirilart
Екип

Профил WWW
Отговори #28: 04 Юли 2006

Цитат
какво точно е оправданието за неизползването на латиницата - просто прищявка или има логично обяснение зад себе си?

След като сме българи и сме в България мисля, че оправданията следва да се дават от тези, които пишат на латиница, а не обратното. В цивилизованите страни всичко що е докоснато от историята се брои за наследство, което следва да бъде пазено като нещо съкровенно, нещо определящо масата хора като нация с традиции. Имаме азбука оцеляла векове, а сега сме готови да я зарежем с лека ръка, защото иначе било по-лесно. Нищо че е по-грозно, отегчително досадно за разчитане, удобно за прикриване на неграмотност, важното е да е лесно! Ами да, защо не почнем да пишем всички на латиница и да говорим на турски език - ей така от уважение към османското присъствие, по късно ще сложим и чалмите, потурите, ще забодем и по едно американско знаменце значка на ревера от респект към НАТО...България има история, тежка, мъчителна, често е била унижавана както от чужди, така и от свои, така че що се отнася до мен, ще държа да се пази всяка частица българщина в добрия смисъл на думата.
Всички постове написани на латиница ще бъдат трити на общо основание! Полицай
kiril101
Екип
Публикации: 666

Профил WWW
Отговори #29: 04 Юли 2006

След това, което прочетох от Кирил мисля, че темата спокойно може да бъде заключена. След този пост не мисля, че е необходимо да се продължава с  "оправданието" защо Кирилица.

Good Evening, Sofiaaa!
dearrose
Висш Любовник
*
Публикации: 1246

Профил WWW
Отговори #30: 04 Юли 2006

Аз също пиша много по-бързо на латиница и затова я предпочитам в чата,но за самия форум според мен наистина кирилицата е много по-подходяща,нещо,в което съм се убедила още в самото начало.Все пак сме в български форум и е редно да използваме нашата азбука.
С горните 2 поста в подкрепа на /Кирил/ицата Kirilart и Kiril101 напълно оправдават имената си! Одобрение

Make me think that at the end of the day
Some Great Reward will be coming my way...
Ogi101
Опасен
*

Профил
Отговори #31: 11 Юли 2006

просто прищявка или има логично обяснение зад себе си?

По-логично обяснение от това, че българският език ти е роден - не виждам....

Хм, развихрила съм недоволните страсти.... е, поне с нещо привлекох внимание...
Шегата на страна, съгласна съм, че трябва да съхраним и малкото българщина останала на днешно време. Също така, ако не сте забелязали, аз също пиша на кирилица. Може да не ми е мн кеф, да правя грешки и да ми е трудно, но съм го приела и понеже искам да съм част от този форум, следвам правилата му. Смятам, че 2 мнения по въпроса няма!!! Или греша???
Радвам се, че има толкова ревностни пазители на кирилицата. Моят проблем е от друго естество, но не смятам да продължавам да се оправдавам - the damage has been done! Поемам си вината и нервните негативни постове и продължаваме напред  Намигване
Бих искала да отбележа, че очудването ми, че няма опция да се пише на латиница, не означава, че не съм българка или че не ценя културното си наследство, даже напротив! Не смятам, че това е едиснтвения начин да проявиш подкрепата си към вичко родно и мило! Когато чуя българска народна музика и на мен ми трепва, и аз скачам на хорото, и аз се гордея от това, което съм, защото съм БЪЛГАРКА и дължа това, което съм успяла да постигна на това, че родителите ми са ме възпитали по конкретен начин, а той няма какъв друг да е, освен български!!!!!!!!!!!!

The Fein
Екип

Профил WWW
Отговори #32: 11 Юли 2006

Когато чуя българска народна музика и на мен ми трепва, и аз скачам на хорото, и аз се гордея от това, което съм, защото съм БЪЛГАРКА и дължа това, което съм успяла да постигна на това, че родителите ми са ме възпитали по конкретен начин, а той няма какъв друг да е, освен български!!!!!!!!!!!!

На мен нищо не ми трепва, не скачам на хорото и не се гордея особено, че съм българин, но принципите са си принципи  Усмивка Надявам се и да не го възприемаш като някакво налагане.
Както каза Мао - свиква се бързо.

Ogi101
Опасен
*

Профил
Отговори #33: 11 Юли 2006

Всичко е въпрос на избор!
Аз съм направила своя като съм избрала да съм част от форума и с това съм приела правилата, при които това е възможно, а именно кирилицата!
Но не мисля, че е справедливо да се споменава кой колко е българин, ако не ползва кирилица, защото не смятам, че това е мерилник!
Само толкоз, иначе не го приемам лично. Пиша си от офиса... само дето от вкъщи ми е малко трудно с кирилицата, но свиквам!

MAO BOY
Висш Любовник

Профил
Отговори #34: 16 Юли 2006

тук не става дума за българщина, ами изцяло за принцип. аз признавам си имах своите задръжлки, но смятам че е гот, че пишем всички на кирилица и е почти безболезнено.

La tête dans les nuages
RG
Някой
Публикации: 17

Профил
Отговори #35: 07 Март 2009

Единственото, което ми е досадно в този случай е постоянното превключване между кирилица и латиница, когато се налага да пиша имена на албуми и песни! Иначе подкрепям това правило!
Страници: 1 2 3 [Всички]
  Печат  

Прегледай:  

DM.org | Powered by SMF 1.1.2.
© 2004, Simple Machines LLC. All Rights Reserved.