DM.org Лого
DM.org :: Фенове :: Форум
Angel Bright Icon
Форум
Страници: [1]
  Печат  
Автор Тема: Еволюира ли музиката,или деградира?  (Прочетена 2065 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Ginger
Смутител
*
Публикации: 249

Профил WWW
07 Февруари 2007

Откакто съм започнал да се увличам по музиката изминаха над 15 години.В последно време запитвам себе си дали през това време тя се разви в положителна насока,или напротив.Логично е след като е изминал известен период от време,музиката да е еволюирала,тъй като са възникнали нови стилове,респективно нови изпълнители,които да обогатят музикалния свят.Но дали в крайна сметка това,на което сме свидетели в днешно време е по-добро от това,което имахме преди на музикaлната сцена?
Мисля си,че сега се залага най-вече на визията,на шоуто,а чисто музикалната страна на въпроса,която би трябвало да е най-важна,е оставена на втори план.Сега гласът на даден изпълнител може да бъде обработен така,че всички тонове,които програква да бъдат  правилни.От друга страна пък,повечето неща,които звучат в днешно време ми се струват еднообразни и не могат да ме грабнат така,както беше на времето.Точно за това може би продължавам да слушам най-вече неща,излезли през миналия век,питайки се дали еволюцията и новите технологии не убиват бавно музиката.
Ще ми бъде интересно да прочета и вашите мнения  по темата.

The Fein
Екип
Публикации: 2988

Профил WWW
Отговори #1: 07 Февруари 2007

Откакто съм започнал да се увличам по музиката изминаха над 15 години.В последно време запитвам себе си дали през това време тя се разви в положителна насока,или напротив.Логично е след като е изминал известен период от време,музиката да е еволюирала,тъй като са възникнали нови стилове,респективно нови изпълнители,които да обогатят музикалния свят.Но дали в крайна сметка това,на което сме свидетели в днешно време е по-добро от това,което имахме преди на музикaлната сцена?
Мисля си,че сега се залага най-вече на визията,на шоуто,а чисто музикалната страна на въпроса,която би трябвало да е най-важна,е оставена на втори план.Сега гласът на даден изпълнител може да бъде обработен така,че всички тонове,които програква да бъдат  правилни.От друга страна пък,повечето неща,които звучат в днешно време ми се струват еднообразни и не могат да ме грабнат така,както беше на времето.Точно за това може би продължавам да слушам най-вече неща,излезли през миналия век,питайки се дали еволюцията и новите технологии не убиват бавно музиката.

Мисля, че музиката не става по-лоша или по-добра, просто се изменят местата, където трябва да я търсиш. Отдавна MTV не е мястото, където пълноценно можеш да видиш накъде се развива музиката - просто защото там се показва мейнстрийма, но добрите неща остават и те си намират също широка публика. Аз не чувствам никаква липса от добри групи и неща, които да ме вдъхновяват или изненадват. Но пък мога да усетя липса на нещо като определена вълна или период, който да отбележи десетилетието...

Колкото до имиджа - живеем в общество, което е доста комуникативно и визуално достъпно и е нормално този елемент да става все по-важен. Това все пак е и нож с две остриета, тъй като от едни се използва за по-силна експресия на музиката и посланието, от други - за внимание (въпреки, че и при първия вариант вниманието е сред идеите малко или много). Нормално е и имиджът да става все по-голяма част от музиката, тъй като музиката не създава само настроения, а и неща като движения, общества, мода, принципи и т.н.

Не мисля, че новите технологии убиват по какъвто и да е начин музиката - колкото по-достъпна става тя за хората, толкова повече талантливите хора могат да упражняват това, което искат да създадат. Естествено това понякога умаловажава усилията на други, но важното поне за мен е резултата. Може би дори живеем в доста добро време - защото можем да направим всичко и да кажем всичко.
Последна редакция: 07 Февруари 2007 от The Fein

Each tear that flows down your face
Trickles then picks up the pace
And turns to a river inside
A river that will not subside

I can hear that dreadful overflowing sound
And watching from afar I see a child is drowned
The child inside your heart

Recoil
Екип
Публикации: 1768

Профил WWW
Отговори #2: 08 Февруари 2007

Не смятам, че музиката деградира, но до голамя степен нещата се влияят от разрастването на музикалният пазар.
Преди повече от 15 години също се е залагало на шоуто. Iggy Pop е излизал на сцена в уникално състояние... David Bowie също е имал вериод, в който хората са се питали "А, ама това мъж ли е?" Така че според мен визията си върви заедно с музиката. Не са неразделни, но помагат на дадени изпълнители да се изразяват по-добре.
Великобритания и Германия остават двете водещи страни, в които според мен музиката се развива. В Германия сякаш има повече почитатели на електронната музика. Вероятно това има и нещо общо с факта, че Kraftwerk са започнали от там. Поне така си обяснявам множеството лейбъли, изпълнители... и най-вече факта, че DM са се превърнали в нещо като религия. Както и да е...
Това че имало техники, с които да ти оправят гласа... ми има ги. DM са използвали програмирани барабани и един тон други инструменти. Които ако е трябвало да свирят на живо... е било доста вероятно да изсвирят грешно, но това се прави предимно в студиото. Не искаш да издадеш албум, в който има някаква грешка, нали ? И после в продължение на 15 години... като го слушаш... тази грешка или тези грешки да ти се набиват милион пъти в ушите.

В момента смятам, че има дори повече групи и изпълнители, които имат потенциал и могат да се превърнат в нещо смислено... стига да им се обърне внимание. За съжаление... хората предпочитат да обърнат внимание на масовото. Тези, които инвестират... предпочитат да инвестират на сигурно и да заложат на нещо, от което ще си избият инвестицията и т.н.

Еволюцията на новите технологии до голяма степен убива изпълнителите. Понеже в един момент се оказват ограничени от самите себе си. Тоест... виждат се колко са "боси". Докато преди време е имало инструменти и машини, които са се намирали в дадено студио и употребата им е била изключително скъпа... То в момента с малко повече желание може да си построиш домашно студио и да използваш компютърна емулация на дадените машини. Не само това, ами повечето програми, които са на различни производители, имат съвместимост и може да ги употребиш по начин, който го има само в твоята глава, респективно да създадеш нещо, което не съществува в този вариант.
В момента, в който го създадеш... идва другият момент. Това, което си направил не е POP, респективно няма как да се хареса на масовата публика... и тръгваш да се занимаваш с независими лейбъли, които пък имат още 20-30 като теб...  и в края на нещата... завършваш в myspace или си правиш собствен лейбъл... в който сам се издаваш.
И така няма как да те чуят повече хора, нямаш пари да си наемеш продуцент, който да направи труда ти перфектен и т.н.

Та проблема не е еволюцията, ами по-скоро комерсиалността на нещата. Хората вече започнаха да гледат на музиката, като на бизнес ... и това до голяма степен действа отрицателно на музиката като цяло.
Последна редакция: 08 Февруари 2007 от Recoil
Страници: [1]
  Печат  

Прегледай:  

DM.org | Powered by SMF 1.1.2.
© 2004, Simple Machines LLC. All Rights Reserved.