DM.org Лого
DM.org :: Фенове :: Форум
Angel Bright Icon
Форум
Страници: [1] 2  Всички
  Печат  
Автор Тема: Колко струва един живот?  (Прочетена 7971 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Recoil
Екип
Публикации: 1768

Профил WWW
08 Февруари 2007

Вероятно съм доста антисоциален човек или не знам точно, но напоследък съм силно афектиран от изкуствената кампания "Не сте сами". Всъщност причината поради която си правя труда да коментирам цялата кампания, е че си включих телефона и получих съобщение да се включа в някакво събиране.

Първо, бих искал да изкажа поздравления към организаторите. Все пак 8 години им трябваше за да съберат такава мащабност.

Второ, колко струва един човешки живот? Как го оценяваме и как решаваме кой да спасим? С какво живота на едни невинни български мед. сестри, затворени в Либия е по-ценен от живота на български деца, които чакат своя ред за скъпа операция, която министерството на здравеопазването, здравната каса и т.н. не могат да си позволят?

С какво живота на няколко загинали в пътна катастрофа е по-ценен от тези на също толкова, но загинали в различен час от един и същи ден? Трябва ли всички да умрем на едно място, за да се обяви национален траур?
Защо всички политици отиват на мястото на някаква трагедия? За да се покажат пред камерите, за да гледат сеир ? Защо не отиват при семействата на загиналите, ами пращат телеграми ?

С какво са по-виновни семейство, което се прибира у дома си и бива прегазено на място... от българските медици в Либия ? Нима това семейство заслужава да умре?
Защо едните са сутрешна статистика, а другите са централни новини ?

И нека се върнем на първоначалната тема. Не сте сами.
Говорим за хора, които са затворени, живеят в мизерия, на които им е органичен достъпа до телевизия. Не излизат на разходка, за да се видят с познати, да се накичат с лентички и да повикат и подскачат малко. Е силно се съмнявам тези хора с лентичките да осъзнават какво означава съпричастност.

ExcitedandDevoted
Възбуден
**
Публикации: 140

Профил
Отговори #1: 08 Февруари 2007

Хмм тези дни се замислих дали всъщност българските медици в Либия не биха предпочели да се извърши смъртната присъда и целия ужас да изчезне!Та това са 8 години...постоянен тормоз, стрес и тн!Но всички мислим за живота на мед. сестрите!Ами живота на заразените либииски деца, които може би няма да доживеят до годините на своите заразители!И наистина каква е цената на един човешки живот?С какво едно дете е заслужило да се разболее и да не успее да вкуси от истинската сладост на живота?Аз вярвам, че има Господ и Той знае най - добре кое, как и защо се случва на Земята!

Отностно кампанията Не Сте Сами - еми чист парад по мое мнение!Изчаква се , изчаква се една, две, три ,....осем години, за да се покаже , че не само политиците , но цялата българска общественост подкрепя мед.сестрите!Не знам на мен ли така ми се струва, но като че ли тази обществена заинтересованост по случая се засили след като редица европейски представители се застъпиха зад българите!В Париж се пуска простестна подписка на съюза на мед.сестрите или нещо от сорта! И изведнъж в родна България започват да приливат лепенки по колите, лентички внимателно закрепени за якетата, реклами по Националния ефир, та дори и концерт и шествие!С две думи опря наистина ножа на кокала и се събудиха всички от зимния сън! Мнението ми може да е песимистично но звучи като про6тално изпращане! Дано греша!

Обичайте се бе хора!
kiira
Странен Любовник
*
Публикации: 407

Профил
Отговори #2: 08 Февруари 2007

Преди няколко минути по новините призоваваха народа за протестно шествие в подкрепа на сестрите, само че и аз не мога да разбера с какво това ще им помогне или пък като президента каже, че "отрича присъдата", най-много да ядоса либийците, но друго не. За мен цялата кампания е реклама на дъжавата, за да се покаже колко много си обичаме сънародниците и сме готови на всичко за тях, но както беше споменато - защо чак сега се сетиха, след 8 год?Ами много просто, нали вече сме "европейци" и все по някакъв начин трябваше да се покаже. Гледам, че и на самолетите им лепят "Не сте сами", което до някаква степен има по-голям смисъл от лепене на стикерче 10х10 в тролея, до плаката на гола чалга певица. Даже и в асансьора имаме знаменце с великия надпис...

А за това колко струва един живот, ами зависи за кой точно живот става дума, защото дори да имаше някаква поговорка, че пред смъртта сме равни или нещо от рода, при нас не е така. От голямо значение е положението на човека в обществото, защото на кой му пука примерно, че някакъв беден човек е починал, след като еди-си-кой наркобос или не знам какъв си Клюн или Очи и т.н. е бил застрелян насред улицата. На такива инциденти се дава повече гласност отново, за да се покаже пред света, че и тук се водят разследвания, престъпниците се залавят и всички могат да си отдъхнат до следващото показно убийство.

От друга страна, като загинат над 2ма души по вина на държавата, заради лоши пътища или несъборени стари сгради, веднага се обявава национален траур. За съжаление, след 3 дни всичко е забравено отново. Та мисълта ми е, че действително е необходимо да стане нещо от международно значение, за да се предизвика някаква ответна реакция на държавата, а на нас обикновените хора ни остава само да се надяваме, че няма да сме следващите забравени жертви на некадърността на управниците.
Rush_for_DM
Агент
Публикации: 118

Профил
Отговори #3: 08 Февруари 2007

Когато въпросът опира до политика броят на жертвите няма значение,важен е този на победителите.Според мен това е максимата,защитавана от всеки “идеолог”,готов да жертва не себе си,а този,който му е под ръка.Колкото и гнусно да звучи тя става априор на тези,които дръзват да преминат отвъд всички човешки ценности.И така от създаването на човечеството и милиони години след него, това е основният двигател в “развитието” на обществото.За тези милиони години това наше общество бележи единствено прогрес в технологичното си развитие,а човешкото,не че бележи регрес,то никога не е било възраждано.Затова всяка водена война и броят на жертвите никога няма да бъде поука, за да не бъдат водени други.По този начин човечеството завинаги е сложило точка на възможността си да достигне ново равнище на собственото си съществуване.
Всеки страда от грешките на другите,нашите медици страдат от бездействието на политиците ни.Но какво са 8 години чакане на фона на 500 години примирение....

Светът е голям и спасение дебне отвсякъде
Recoil
Екип
Публикации: 1768

Профил WWW
Отговори #4: 08 Февруари 2007

Но какво са 8 години чакане на фона на 500 години примирение....
Защо мислиш, че тези 500 години са примирение, а не отново чакане?

Хубаво, приемаме теоретично, че кампанията "Не Сте Сами" има логика.   Приемаме, че медиците разберат колко хора ги подкрепят и това им направи малко по-добър престоят. Приемаме, че са доказано невинни... И в един момент либийското правителство реши да изпълни смъртните присъди.
Тогава това "Не Сте Сами" какъв смисъл има ? И изобщо... какво ще стане освен, че всички ще се изредят да кажат колко е несправедливо и как осъждат постъпката на либийските власти.
България като суверенна държава, на която са били убити граждани в несправедлив процес... какво ще направи ? Ще помоли ЕС за помощ, ха... ха... ха...
silver wings
Опасен
Публикации: 232

Профил
Отговори #5: 08 Февруари 2007

КОЛКО СТРУВА ЕДИН ЧОВЕШКИ ЖИВОТ?

Ами ако ви се наложи да идете в една българска болница ще разберете!Дано не ви се налага!Няма консумативи ,няма пари,няма лекари!Корупция и изнудване!Оставете болниците ами поликлиниките?Чакаш цял ден и се оказва ,че няма направления!Ами зъболекарите?Рекет-60 ЛВ за вадене на зъб! ПобърканКолко струва тогава човешкия живот?
Да не можеш да се лекуваш както трябва?
Да не дойде линейката навреме(дано не ни се налага)

Мъчно ми е за сестрите в Либия!Но цялата кампания наистина е неверочтно пресилена и страшно политическа!

Всичко което искам е да не умират хора заради калпава здравна система!

Искам да знам,че когато децата ми се разболеят,ще им бъде обърнато вниманието което трябва без да ме рекетитират!
Та:КОЛКО СТРУВА ЧОВЕШКИЯТ ЖИВОТ?

Let me show you the world in my eyes...
vicky
Господар
Публикации: 192

Профил
Отговори #6: 08 Февруари 2007

Колко струва един човешки живот ?

Проблемът е ,че въобще някой се опитва да му сложи цена . Той не струва нищо – защото не може да се купи и не може да се продаде .И все пак някои се опитват да търгуват с него . И всички виждат колко е несправедливо . е , и ?
И се раждаш , и се обръщаш на няколко страни и нещо лепкаво те оплита  ....как се казваше ...а да – паяжина , изплетена от милите ти предшествиници , доплитана от амбициите , желанията , греховете, съмненията , дори и от добрите дела на всички тези , около теб, за които твоя живот не струва нищо – защото не могат да ти го отнемат за себе си ....И всички неща са толкоз навързани ,че не можеш да дръпнеш нещо , без да скъсаш друго .
Положението – все същото – много шум  за нищо . Кервана си върви , кучетата си лаят . нека лаят , докато ги изритат да мълчат . В България е все така .И не само при нас .Протести , митинги , право на глас – една голяма говорилня .Ако имаше по –малко безцелни приказки....
Тук никой не говори за човешки живот , за наказание , възмездие .Наричат го политика или ...правосъдие . Кой решава , защо решава , какво решава ? Защо неща , които се набиват на очите с простотата си са толкова сложни .
Говорите за смъртта и за живота .Говорите кой какво заслужава .И кой го казва , кой го решава ? Господ ?! Кой от всички ? И защо да си измиваме ръцете с него . Или чакай – той ни бил създал по свой образ и подобие – тогава да не се изненадвам ,че е жесток, безкруполен , нечестен , лъжлив , арогантен. Не , не богохулствам . Говоря за хората .
Нека лаят кучетата , нека ги разлае някой , но кога ще почнат и да мислят , за какво лаят .
Колко струва живота ?
Поне си струва си да ставаш всеки ден , струва си . Живота ти се оценя от самия теб, от приятелите и близките и т.н.
Живота не си струва да го проспиш в наркотично опиянение , не си струва да го изпуснеш в чакане , не си струва да го загубиш в търсене .
Не бива да се съди кой живот си струва и кой не .

Не е въпроса дали те /мед.сестри/ заслужават да умрат или не , не е въпроса кой какво заслужава . Не е въпроса ,че те са по-ценни от другите или не .
 Лошото е ,че ние не можем да им помогнем. Когато си в такава ситуация – в чужда държава , далеч от всеки , които прави живота ти да „струва нещо „ и наистина си даван на базценница  , в такъв случай би трябвало да те защити Държвата  .Затова се водим „сме един народ „ и затова я има тая държава .
Но като се  почне – какво прави държавата по въпроса ? Какво да направи ? Да обяви война ? Истина си е ,че нашите политици хич не ги бива /не го казвам ей така / нямат подход ми се струва , гледат все някой от вън да им свърши работата .
Вярно , на нас ни е лесно от страни да критикуваме .
Това е принципен въпрос – защо ние като държава и общество или каквото сме там , сме безсилни ? Защо във Франция трябва да правят подписка преди нас ? Аз не вярвам в протестите и дърдоренето и киченето с глупости , но не го отхвърлям напълно стига д а не става пародия – поне е нещо . По-добре късно отколкото никога .
Какво можем да направим вие или аз ? Да сме съпричастни ? Тях какво ги грее ? Но все пак може и да им дава надежада , защото там дето са хич не радсъждават като нас тука .Знаем ли какво им е ? Да знаеш ,че държвата ти е безсилна да ти помогне . Може би да чуеш ,че има някакво раздвижване на масите би .....не знам , дано не живеят на такива надежди .
 Не че живота им струва повече от моя или  вашия ,но това „е въпрос на чест „. Въпрос да се защитим взаимно .
Защо те биват съдени от съд на държава , към която не принадлажат ? Къде е международния съд ? На какви основания , щом е очевидно ,че са невинни , ги осъждат ?  Нечии показания ? Тоя така мислел , онзи иначе ......той политик говорил с онзи политик , този изказал мнение , от чужбина изявили съчуствие .....
Не искам да влизам в разискване на делото .
Цялата кампания в бг може да е пълна боза , но е зад пред хората . Просто всичко се превръща в цирк и „каузата „ страда . Но не е нужно да ги възпяваме в стихове , песни и да крещим имената им по улицата . Не е нужно да се парадира .Но някой да знае точката на баланс?
Но що за държава и що за общество сме ?
Смятате ли ,че ако поискат пари , просто да кажем „не” и да ги обесят . Пред цял свят да ги обесят . Пред целия ни „народ „ да ги обесят .Все българите дето няма как да се оправят сами . Дето все „търсят подкрепа „ .
Лошото е ,че много страни замесиха в тази работа.
Надявам се някой да взема да млъкне и да свърше нещо . Достатъчно приказки и изказвания .Жалко ,че не зависи от нас . Ако имаше нещо , което да направим освен „да покажем солидарност „. Не можем да кажем – ами да си гледат работа, колко повече хора са умирали . Това е екзекуция . Звучи ми жестоко .. Ще плащат за грешките на много хора  . Не можем да им откажем солидарност .Със или без „не сте сами „
Но те са сами .
Само като си помислиш сред какви абсурди живеем .....
Не по-малки от кръстоностите походи , от хилядите жадни за кръв зрители  по римските стадиони , от епохата на Светата инквиция .....

ПС – За „ деца, които чакат своя ред за скъпа операция” .Това на мен ми е от болните теми . Евала на 21 век и лекарствата и скъпата апаратура , евала на маникюра на кучетат на  Парис Хилтън ! Медицината била не знам колко напред ,но хората си умират от същите болести .Защо ли ? Нямат пари да си платят лечението. В най-развитите и богати странни – няма пари да си плати и умира от същите болести . Колко струва един живот и бихте ли  плащали едно 10 лева на месец данък  за лечения на такива деца ? И дали парите биха стигали до тях ? И кой ще е този дето ще ги взема да си купи нова кола ?
Проблема не е само един и никога не е бил . Проблема е в цялата паяжина . Твърде много грешки при преписването ...

reach out and touch faith !
The Fein
Екип
Публикации: 2988

Профил WWW
Отговори #7: 08 Февруари 2007

Изглежда не само мен това "Не сте сами" ме дразни...
Сам по себе си не е лош жест, но както споменаха доста хора преди това - много закъснял и за съжаление не знам какви могат да са резултатите от всичко това...прочетох някъде, че щели и да произвеждат пакетчета захар с надпис "Не сте сами", да сме се сещали за тях докато си пием кафето...ще е интересно ако направят  и презервативи с такъв надпис...

Между другото наскоро по bTV имаше репортаж относно песента, която се записва в подкрепа на медиците...и ми беше особено неприятен начина, по който Лили Иванова и Мария Илиева застанаха пред камерите със слънчеви очила...

Спомням си как преди две години, ако не се лъжа, в-к "24 часа" беше призовал хората да изрежат някаква си там част от вестника и да я пратят някъде си, в подкрепа на медиците, и след това всички изрезки щели да се пратят в...не помня вече къде. Но където и да са се пратили, не знам дали купчина изрезки имат особен смисъл...

Цитат на: vicky
Живота не си струва да го загубиш в търсене

Интересно е обаче, че много от хората, които са се загубили в търсенето, са променили хода на историята...често към добро. Но това, опасявам се, е друга тема...

Each tear that flows down your face
Trickles then picks up the pace
And turns to a river inside
A river that will not subside

I can hear that dreadful overflowing sound
And watching from afar I see a child is drowned
The child inside your heart

mody
Възбуден
Публикации: 155

Профил
Отговори #8: 08 Февруари 2007

Аз лично не намирам много логика в тази кампания,а и не само в тази."Не сте сами"-ами то много хубави думи,но с какво ще помогнем на горките хора...в случая нашата морална подкрепа тях не ги грее.Е,да ще знаят,че народа е съпричастен,но какво друго?Всичко това са политически игри,за жалост обаче са заложени съдбите на хора.И не само нашите сестри,това е навсякъде.В случая си мисля,че трябва да се действа,а не всички да тъгуват и да се прави трагедия.Вместо да призовават хората да си сложат лентички,по-добре да се вземат в ръце и да действат.
Вярно е,че когато умират много хора всички разбират за това,но дали на всички им пука...?Защото "Смъртта на един е трагедия,а смъртта на милиони е статистика."
Ами живота на заразените либииски деца, които може би няма да доживеят до годините на своите заразители!-ами от къде да сме сигурни,че са заразени от нашите сестри?В Африка всеки ден умират милиони деца,заразени от спин,което е ужасно.Но за тях не се измислят "заразители".В случая медиците са невинни,поне аз така смятам,но трагедията идва от там,че на човек винаги някой друг трябва да му е виновен.В случая мед.сестри са били там и...стават виновни,обяснения-няма.И всичко си е гаранция-Франция...Дори и да умрат нашите медици,което ще е много гадно,БНТ ще си сложи черна панделка,Слави ще покани близките,ще се говори за проблема и след някорко дни...край.За това дано да си ги пуснат,а не да разчитаме на мижавите кампании.

If you save my life
We will rise and shine so bright
That the stars go blind
And leave
Leave the sky
Aleksandrovster
Новинар
Публикации: 355

Профил
Отговори #9: 08 Февруари 2007

Всичко това, което се случва е един фарс. Трябваше да минат 8 години за да се сети някой, че имало едни хора в Либия осъдени на смърт. И щяха да бъдат още толкова, ако в края на миналата година не произнесаха смъртните присъди повторно и чуждите медии не бяха  реагирали. В един момент се оказа, че и разни високопоставени евро политици, който били много запознати със случая(и досега са мълчали) от самото му начало, се сетиха да пращат послания колко били възмутени и колко страдали, вътрешно се разкъсвали от трагедията на осъдените хора(за който не са и чували, но понеже темата в момента е скандална и направо модерна, решили да си вдигнат малко рейтинга).
Малко след тях се сетиха и нашите политици(и то май не заради друго, ами защото все говорят, че нищо не правили) и решиха да направят нещо. И какво направиха,  наеха се с кампанията "Не сте сами"(дори не съм сигурен, дали имат нещо общо)- най лицемерното и пошло нещо. Значи закачаме си едни лентични и започваме да разправяме колко сме съпричастни с хорското страдание, плачем ден и нощ и 'щото "Ние сме българи, трябва да се подкрепяме", "нека се обединим и да измъкнем медиците от затвора", "Да предприемем мерки и заключим всички либийци в България", "Да обявим война на Либия" и др. Парадокса е, че в това време и разни политици взеха да се възползват от повода и да дрънкат глупости за голямата им скръб, като имаше един който даваха по Господари на ефира и който не знаеше дори имената на Жените??? При положение, че непрекъснато се въртят кампанни по медиите. А президента на нова година, докато призовава за съпричастност и подкрепа с "Не сте сами" дори не си беше сложил лентичка, не че има голямо значение, но примерът който дава... Всъщност, едва ли и вие не сте ги забелязали, "Не сте сами" се използва повече като реклама и функцията и е повече комерсиялна от колкото ефективна за добър изход на процеса или някаква истинска(не псевдо- морална) подкрепа.

Преди 1-2 седмици се чуха и слухове за тайни преговори между Либия, Англия и др. европейски страни, за евнтуалната размяна на сестрите с либийския терорист от Лукърби, но в който България няма пръст. и дори не подозирали за такива преговори. И в крайна сметка дори България, за която трябва да е приоритет този въпрос, се оказва, че има по- малка роля(можеби и интереси) в освобождаването на сестрите от колкото другите  големи страни.
Последна редакция: 08 Февруари 2007 от Aleksandrovster
hope
Агент
*
Публикации: 83

Профил
Отговори #10: 09 Февруари 2007

Когато въпросът опира до политика броят на жертвите няма значение,важен е този на победителите.Според мен това е максимата,защитавана от всеки “идеолог”,готов да жертва не себе си,а този,който му е под ръка.Колкото и гнусно да звучи тя става априор на тези,които дръзват да преминат отвъд всички човешки ценности.И така от създаването на човечеството и милиони години след него, това е основният двигател в “развитието” на обществото.За тези милиони години това наше общество бележи единствено прогрес в технологичното си развитие,а човешкото,не че бележи регрес,то никога не е било възраждано.Затова всяка водена война и броят на жертвите никога няма да бъде поука, за да не бъдат водени други.По този начин човечеството завинаги е сложило точка на възможността си да достигне ново равнище на собственото си съществуване.
Всеки страда от грешките на другите,нашите медици страдат от бездействието на политиците ни.Но какво са 8 години чакане на фона на 500 години примирение....

Горе-долу ми взе думите от устата Ръш, това е уви, положението и според мен в световен человечески план. Не съм много сигурна относно "...човечеството завинаги е сложило точка на възможността си да достигне ново равнище на собственото си съществуване." или по-скоро все още ми се иска да се надявам, че това не е така...

Но какво са 8 години чакане на фона на 500 години примирение....

Да, чакане на едни примирени хора. От тогава ние все чакаме някой друг да свърши нашата работа....и може би наистина ще трябва да минат още толкова, за да си вдигнем робските глави.

Всичко в социален аспект най-общо казано в милата ни държава / не страна/ е просто изтръскване на покривката от следобедната закуска на "управниците ни" в устата на ....просто едни роби.... Тук се замислям за истинските роби...ами може би и те не са били така примирени и овчедушни като сънародниците ни.
Моята теза е за революция! Ама като гледам младостта ми мина в чакане на воеводата, а надежда отнийде взорът ми не вижда за съжаление....Аз мисля, че за да започнат да се променят нещата в тази държава / щото случващото се с мед. сестри в Либия е само част от общото/ ние трябва да покажем на избраниците си / то пък за избора им въпроса вече и съвсем друг/, че сме народ с дух и характер, а не просто пасмина лишена от определено съдържание. Не че положението в света е много по-различно, но малкото по-различно е, на други народи им се предлага и обедно меню / което те сами са си поръчали/... А животът ни струва и колкото ние си го оценим ...
Последна редакция: 09 Февруари 2007 от hope
Rush_for_DM
Агент
Публикации: 118

Профил
Отговори #11: 09 Февруари 2007

Точно това имам предвид.Примирението е чакане.Народопсихологията на българина е устроена по този начин,винаги да чака някой да го спаси от положението,в което е затънал.
Това е породено от много причини,но не е оправдание за бездействието не само на политиците,но и на цялото общество.
Сега след като България е член на ЕС една голяма част от обществото чака,че именно той ще успее едва ли не да заличи дълбокия отпечатък,нанесен от историческото ни минало и безпроблемно България да бъде изтласкана на равнище развита европейска държава.Е,да,ама друг път.
Относно кампанията “Ние сме с вас” аз също не виждам по какъв начин може да помогне за освобождаването им.Освен да окаже известна морална подкрепа на медиците ни,които вече дори са изгубили и възможността да се радват.Дори,когато бъдат освободени едва ли ще бъдат нормални хора.А цялото това изгубено време е измеримо само с цената на човешкия живот.

Светът е голям и спасение дебне отвсякъде
yori
Посветен
Публикации: 363

Профил
Отговори #12: 09 Февруари 2007

Дори,когато бъдат освободени едва ли ще бъдат нормални хора.

Съгласна съм с теб, че дори и да ги освободят (което ме съмнява), те никога няма да бъдат онези хора, които са били преди да заминат. А всъщност защо са заминали? За да търсят приключения или заради по-доброто заплащане?
Това е типичен пример за приказката "на неподходящото място в неподходящото време". Те станаха жертви на обстоятелствата ...
Аз мисля, че никой човек няма право да търгува или да се разпорежда с живота на друг човек, т.е. съм против смъртните присъди въобще.
Няма как да се каже кой живот е по-важен, този на мед. сестрите или този на момичето Дарина, болно от левкимия.
Вярвам в това, че на света има равновесие и причина за всичко. Съдба.
Мъката и скръбта се срещат всеки ден по всички крайща на Земята, къде повече, къде по-малко. Факт е, че никой от нас няма да е вечно тук и за това е хубаво ако направим това време, което ни е отредено по-пълноценно.
Днес освен митинга (протестно шествие и молебен) в подкрепа на мед. сестрите има и митинг-протест на таксиметровите шофьори. Не мисля, че има смисъл от това по отношение семейството на убития шофьор, както и по отношение близките на мед. сестрите, които едва ли вярват, че българските медии, политици, певци, шоумени ще измъкнат майките им от затвора, като пеят хванали се за ръце, с насълзени очи "Не сте сами" ..., защото истината е, че самотата в душите им никой не може да компенсира ...

Последна редакция: 09 Февруари 2007 от yori
dearrose
Висш Любовник
*
Публикации: 1246

Профил WWW
Отговори #13: 09 Февруари 2007

Дори,когато бъдат освободени едва ли ще бъдат нормални хора.

Сългасна съм с теб, че дори и да ги освободят (което ме съмнява), те никога няма да бъдат онези хора, които са били преди да заминат.

Така е, като ги гледам по телевизията ми става безкрайно мъчно за тях- изглеждат наистина като мъченици- изтощени и без надежда в очите Плачещ. И все пак се държат достойно, въпреки положението си и може би все пак още имат вяра, че "тяхната държава" ще направи нещо, за да ги спаси...
Известно е обаче, че след около 5 години лишаване от свобода започва бавна, но сигурна деградация на съзнанието, а при затворниците със смъртни присъди този процес е още по-бърз, така че съм съгласна с вас, че тези хора, дори и свободни вече никога няма да бъдат същите, припомняйки си всеки ден кошмара, който са преживяли Тъжен.
Именно по тази причина публичните "циркове", на които сме свидетели в момента ме възмущават още повече Ядосан. Смешно е да си мислим, че с цветни лентички или протестни шествия на шофьорите ще успеем по някакъв начин да помогнем на тези хора Идиот. По телевизията рядко виждам водещ без въпросната лентичка, но съм сигурна, че това е по-скоро въпрос на подражание или пък е изискване на шефовете на телевизиите, а не лично и обмислено решение на всеки от тези водещи.
Преди няколко дни по новините на ВTV прочетох следното заглавие - "Влизането ни в ЕС- огромна помощ за медиците ни в Либия!". А дали е така на практика? Объркан
Всички знаем, че в скандала покрай заразяването на децата със СПИН участваха и медици от други националности, но страните им веднага реагираха адекватно и ги измъкнаха още в първите няколко месеца, а нашите сънародници единствени се мъчат вече 8 години и аз си мисля, че агонията им ще продължи още дълго, дано да не се сбъднат предположенията ми Млъкнал.

Make me think that at the end of the day
Some Great Reward will be coming my way...
zuu
Смутител
Публикации: 282

Профил
Отговори #14: 09 Февруари 2007

Днес, аз ще отида на протестното шествие, организирано от кампанията „Не сте сами”,  не защото смятам, че то ще доведе до освобождаването на медицинските сестри, не защото си мисля, че моето присъствие, че сгрее „душите” на тях или на техните близки, не защото смятам че Либийският съд или който и да било, ще се трогне, нито защото съм получила съобщение от мобилния си оператор. Ще отида на шествието и ще подкрепя кампанията „Не сте сами”,  защото това е начинът да изразя гражданската си позичия. Това е начинят да „се изкажа”, да покажа, че и аз, като повечето българи, мисля, че медицинските сестри не са извършили пресъплението, за което са осъдени, защото за момента не  не виждам, друг, по-подходящ нячин да изразя своята СЪПРИЧАСТНОСТ.
Но изглежда, типично по български, някои предпочита да изразят менението си, като обсъждат темата по между си, или на масата, или пред телевизора, докато псуват по политиците. В някой от по-горните постове се спомена за народопсихологията на българина.
Ето че отново допираме до нея...

jump out of time
Страници: [1] 2  Всички
  Печат  

Прегледай:  

DM.org | Powered by SMF 1.1.2.
© 2004, Simple Machines LLC. All Rights Reserved.