DM.org Лого
DM.org :: Фенове :: Форум
Angel Bright Icon
Форум
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14
  Печат  
Автор Тема: Книги  (Прочетена 66988 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Noirdez
Джуниър
Публикации: 71

Профил
Отговори #165: 11 Декември 2006

аз препоръчвам Парфюмът на Зюскинд, обаче не се залъгвайте по филма... иначе който и да е от разказите на Павел Вежинов, както и Оскар Уайлд.. а имам още една много любима книга- Чужденецът на Камю... уф... сега като се замислих... Сто години самота на Маркес..  и Кърт Вонегът, каквото и да се сетя негово...
The Fein
Екип
Публикации: 2988

Профил WWW
Отговори #166: 11 Декември 2006

аз препоръчвам Парфюмът на Зюскинд

В моментът я чета, но съм още в началото. Май открих, че харесвам всъщност по-спонтанна проза, но ще видим как ще се развият нещата  Усмивка

Each tear that flows down your face
Trickles then picks up the pace
And turns to a river inside
A river that will not subside

I can hear that dreadful overflowing sound
And watching from afar I see a child is drowned
The child inside your heart

Noirdez
Джуниър

Профил
Отговори #167: 11 Декември 2006

книгате е особена, защото е писана преди около 30 години, не знам то4но, но стилът на писане е по- скоро Балзак и Молиер
personal_Dessy
Ултрас
Публикации: 674

Профил
Отговори #168: 12 Декември 2006

книгате е особена, защото е писана преди около 30 години, не знам то4но, но стилът на писане е по- скоро Балзак и Молиер

Извинявай, но за да правиш паралел с Балзак и Молиер, можеш ли да обясниш, какво ги обединява тях двамата, освен, че са французи и най-малкото, не са писали в една и съща епоха (да не говорим, че Молиер е създател на пиеси)?
Последна редакция: 12 Декември 2006 от personal_Dessy

Noirdez
Джуниър

Профил
Отговори #169: 12 Декември 2006

да, обаче осмиват едни и същи типажи хора...Намирам много общо между "Скъперникът" и "Дядо Горио". Героите и на двамата се стремят  към една илюзия на живота, безразлично каква е тя - любов, изкуство, скъперничество
Последна редакция: 12 Декември 2006 от Noirdez
MaoriGirl
Посветен
Публикации: 365

Профил
Отговори #170: 14 Декември 2006

аз препоръчвам Парфюмът на Зюскинд

Много чаровни убийства Намигване

Освен това ми беше интересно и да разбера по-подробно за някои от процесите в  парфюмерийното изкуство.

Не знам дали преводът и на другите две български издания е същият,но определено има думи,които са абсолютна отживелица и имат достойни заместители,но да не изпадаме в дребнавост Усмивка

Необичайна история,в която, освен всичко останало,прави впечатление ироничното представяне на хората като вонящи същества без никакви качества.

С нетърпение очаквам екранизацията,макар че филмът в главите ни може би е по-добър,както всъщност се случва винаги.Надявам се изненадата да е приятна.

Засега мога да кажа,че изборът на Rachel Hurd-Wood за ролята на Лаура е в десятката,може би защото ''моята'' Лаура изглежда по почти същия начин...

Последна редакция: 14 Декември 2006 от MaoriGirl
SoFaD
Ултрас
*
Публикации: 513

Профил
Отговори #171: 08 Януари 2007

Някой споменавал ли е досега Робърт Пърсиг и неговата "Дзен или изкуството да се поддържа мотоциклет"? Аз съвсем я бях забравила, не знам как ми изскочи в главата днес, но книгата определено си заслужава Усмивка Всичко, което си спомням сега от нея (мисля че съм я чела преди около 7г., май е време да я препрочета) е, че той (автора) разкарваше насам натам сина си с един мотор и по пътя навлизаше дълбоко във философията, като напр. какво е това "качество" (и някакви теории за хипотезите беше развил). Може и да звучи малко сухо, но всъщност всичко се разглежда на примера на мотора и неговата поддръжка и така става доста интересно Усмивка

Друга книга, която ми е в top 20 е "Прекрасният нов свят" на Олдъс Хъксли Усмивка хмм, мисля че явно съм се сетила за един познат, и покрай него съм направила асоциация и за двете книги, понеже те му бяха любимите... Тази е доста сай-фай, но по-скоро иронично-утопичен Усмивка сещам се за една стара песен, която доста й приляга Усмивка не помня кой я изпълнява, но се казваше "In the year 2525"

MaoriGirl, а може би са искали с превода на Парфюмът да запазят някои средновековни нюанси на текста? Усмивка

ages of delirium
curse of my oblivion
MaoriGirl
Посветен
Публикации: 365

Профил
Отговори #172: 08 Януари 2007

MaoriGirl, а може би са искали с превода на Парфюмът да запазят някои средновековни нюанси на текста? Усмивка

Нямам против средновековните нюанси и въобще средновековната тематика,дори напротив,но думи като ''мигар'' вместо ''нима'' например, звучат доста ретро,а все пак книгата е писана през 80-те и спада към съвременната литература.Съгласи се,че съвсем не са нужни подобни думи,за да се запази духа на епохата,в която се развива действието Усмивка
SoFaD
Ултрас
*

Профил
Отговори #173: 08 Януари 2007

Аз дори не съм виждала книгата на български, но не съм убедена, че подобни думи не са нужни... Има ли значение кога е писана, след като се отнася наистина за една стара епоха? Освен това може би в оригинал автора е използвал също такива архаични думи? Трябва ли да лишат превода от пъстротата им, само защото се води съвременна литература? Това е все едно да вземат да преиздадат Шекспир без всичките му "art" и "thou" - да, знам че той не е творил през 80те години, но принципа е същия, вероятно трябва да се сърдиш на автора, а не на преводача Усмивка

ages of delirium
curse of my oblivion
sisterofnight
Ултрас
*
Публикации: 540

Профил WWW
Отговори #174: 09 Януари 2007

сещам се за една стара песен, която доста й приляга Усмивка не помня кой я изпълнява, но се казваше "In the year 2525"

Laibach я изпълняват. По точно е включена в албума им NATO. Ако разбира се нямаш предвид оригинала, който нямам идея на кого е.

"I'm my own worst enemy"
SoFaD
Ултрас
*

Профил
Отговори #175: 09 Януари 2007

определено имах предвид оригинала Усмивка след проверката се оказа, че е на Zager and Evans

ages of delirium
curse of my oblivion
soul
Някой
*
Публикации: 10

Профил
Отговори #176: 12 Януари 2007

Преди няколко дни получих подарък - "За мишките и хората" на Стайнбек! Някой да я чел и да желае да сподели мнение? Аз съм чела само една негова книга - "Улица консервана" и ми допадна!
boby
Гост
Отговори #177: 28 Януари 2007

'За мишките и хората '  съм гледала филма с Джон Малкович.Спомням си ,че много ми хареса,бях потресена!Предполагам ,че книгата е страхотна,но и филма си струва,поне за сравнение!
hope
Агент
*
Публикации: 83

Профил
Отговори #178: 08 Февруари 2007

Вчера си взех "Евангелие от Юда". Много бях учудена, че ръкописът вече е преведен дори и на български.
Вероятно мнозина от вас са чували, но за тези, които не са, ето малко кратка информация за него: Кодексът /или книгата/ с Евангелието на Юда е намерен през 70-те години на 20 век от няколко селяни в пещера в Египет. През 2001 год. в още по-повреден м/увременно вид ръкописът достига до екип от учени, които се нагърбват с тежката задача да го реставрират. Евангелието е преведено от коптски на английски език и след това и на бг. Бг изданието е придружено от коментарните очерци на изследователите и преводачите му, където историята му е обяснена в светлината на ранната църква и се предлага ново тълкуване на блоговестието на Исус Христос. В евангелието предателството е представено от гледната точка на Юда - той не е изменникът на Исус, а единствения, който е разбрал и изпълнил волята му. То е написано от ранни християни и се причислява към т.нар. гностически евангелия. За съжаление на много места в ръкописа липсват или са нечетливи отделни думи, редове или цели пасажи, но въпреки това както пишат изследователите " с негова помощ ще се хвърли светлина в/у наболелите въпроси пред които са били изправени християните в зората на тази религия..."
The Fein
Екип
Публикации: 2988

Профил WWW
Отговори #179: 30 Март 2007

Днес си взех "Лятно пътуване" на Труман Капоти - книга, която е била публикувана преди две години и смятана за изгубена повече от 50! Капоти е писал по-голямата част от нея, когато е бил на 19 и ръкописът е намерен, разположен на четири ученически тетрадки. Бил се връщал към книгата няколко пъти, но след като я завършва я захвърля на дъното на един кашон...Смята се, че главната героиня Грейди е нещо като първоначалния образ на Холи от "Закуска в Тифани". Засега съм прочел само 30-тина страници, които ме поглъщат доста бързо.

Други книги, която са ме впечатли наскоро са "Любовникът" на Маргьорит Дюрас и "Поща" на Чарлз Буковски. Започнах по едно време и "Soft машина" на Бъроуз, но се опасявам, че не ми допада особено...май съм прекалено невинен за нея.
Последна редакция: 30 Март 2007 от The Fein

Each tear that flows down your face
Trickles then picks up the pace
And turns to a river inside
A river that will not subside

I can hear that dreadful overflowing sound
And watching from afar I see a child is drowned
The child inside your heart

Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14
  Печат  

Прегледай:  

DM.org | Powered by SMF 1.1.2.
© 2004, Simple Machines LLC. All Rights Reserved.